Alljärgnevalt kirjutame kulla erinevatest vormidest ning sellest, kuidas saada laenu kulla tagatisel näiteks kohalikust lombardist või pandimajast.
Laenud kulla tagatisel on turvalised ning soovitatud just neile, kes ei soovi ennast igasuguste tagatiseta laenudega siduda. Siin postituses loetlemegi erinevad kulla tüübid, nende iseloomuomadused ning tutvustame ka erinevaid võimalusi, kuidas erinevate kuldesemete eest laenu saada.
Kuld
Kulda on palju erinevaid värve, millel kõigil on oma ainulaadne ajalugu. Mõnda värvilist kulda leidub looduses, teisi saab luua vaid kunstlikult. Iga värviline kuld saab oma tooni mõne teise metalli kaasmõjul.
Kui kaks või enam metalli ühendatakse kas soojuse ja rõhu mõjul maapinna sees või sulatusahjus, nimetatakse valminud toodet sulamiks. Sulamid on olnud inimkonna ajaloo jooksul uskumatult olulised. Esiteks on sulamid sageli tugevamad kui puhtad metallid – eriti kulla puhul, mis on pehme metall. Teiseks on kuld oma harulduse tõttu kulukas ning vähem levinud metallidega segamine võimaldab sellest rohkem esemeid toota.
Rohelise kulla puhul nägid neid kasutegureid esimest korda Anatoolia poolsaare iidsed elanikud, lüüdlased. Lüüdlased olid tõenäoliselt esimesed inimesed, kes kasutasid rahana münte – ja võisid olla ka esimesed inimesed, kes manipuleerisid oma valuuta väärtusega, et saada kasu oma vahetustest teiste riikidega. Nad tegid seda, kasutades puhta kulla asemel rohelist kulda, mis võimaldas neil osta teistelt riikidelt kaupu madalama hinnaga.
Kui roheline kuld, valge kuld, kollane kuld ja roosa kuld on olnud kasutusel juba sajandeid, siis teised eksootilisemad kullavärvid on tekkinud tänu uutele tehnikatele, nagu kontrollitud oksüdatsioon ja muud metalli pinna manipuleerimiseks kasutatavad meetodid.
Kollane kuld
Kollane kuld on see, mida me mõtleme, kui kujutame ette puhast kulda. Kollane kuld võib olla erineva puhta kulla protsendiga ja seega ka erinevate hindadega. 18-karaadine kuld on esmaklassiliste ehete standard ja koosneb tavaliselt kullast, vasest ja hõbedast.
Roosa kuld
Roosa kuld on kulla ja vase sulam. Eristatakse punast ja roosat kulda, milles on erinev kulla ja vase suhe ning see, kas hõbedat on lisatud või mitte. Roosikulda armastas Venemaa eliit 1800. aastate alguses. Pärast 1917. aasta Oktoobrirevolutsiooni põgenes aadel läände ja kasutas ehteid vara omandamiseks oma uutes koduriikides, teenides roosale kulla hüüdnimega “Vene kuld”. 1920. aastatel oli käibel palju roosat kulda, kuid aeglaselt langes metall moest ja seda hakati seostama antiikesemetega.
Sinine kuld
Sinine kuld on üsna hiljutine nähtus, millele pole veel laialt levinuks muutunud. Tõeline sinine kuld on kulla ja kas galliumi või indiumi sulam. Tulemuseks on hallikas värv. Selle metalli puhtusaste on tavaliselt umbes 11 karaati. Sinine kuld on üsna vastupidav ja odav. Mõnikord reklaamitud helesinine kuld on tavaliselt kullaga kaetud ja sinise värvimisainega töödeldud hõbedatükid. Kokkuvõttes ei ole sinine kuld nii levinud, kuid, kui seda leida, on see võrdlemisi soodne.
Roheline kuld
Rohelise kulla ajalugu ulatub 6. sajandisse eKr. Nagu varem mainitud, kasutasid lüüdlalased praeguse Türgi aladel rohelist kulda valuutana. Vana-Egiptuses nimetati rohelist kulda “valgeks kullaks” ja seda kasutati pühade ehitiste, püramiidide ja obeliskide, tippudel. Moodsamas ajaloos on sulamit Nobeli preemia valmistamiseks kasutatud alates 1980. aastast. Roheline kuld on iidne ja mõnevõrra salapärane metall, mis pöörab kindlasti pead.
Lilla kuld
Lilla kuld on kulla-alumiiniumi sulam, mida kasutatakse ehete valmistamisel väga harva. See on tingitud asjaolust, et alumiiniumi lisamine muudab kulla rabedaks ja löök võib põhjustada metalli purunemise.
Sel põhjusel, hoolimata suurest karaatide arvust (tavaliselt sisaldab sulam 88% kulda), kasutatakse seda tavaliselt ehtes oleva kalliskivi asemel. Kuna lilla kullaga on keerukas töötada ning sellel on üsna kitsas kasutusala, on seda üsna raske leida.
Hall kuld
Hall kuld on valge kulla tüüp: kulla-pallaadiumi sulam. See on väga pehme ja seetõttu kasutatakse seda pigem kalliskivide kinnitamiseks ehetesse kui sulamina, millest ehteid teha.
Must kuld
Musta kulda saab valmistada kolme erineva meetodiga: oksüdeerimine, keemiline aurustamine-sadestamine ja patineerimine. Need kõik on keerulised protsessid, millega saab kuldehte katta. Seega ei eksisteeri must kuld sellisel moel nagu roosa kuld ja valge kuld, mis on tõelised ained. Kuigi musta kulla uudsus on huvitav, kulub kattekiht aja jooksul kindlasti ära, mis tähendab, et umbes aasta pärast on sõrmus jälle valgest kullast.
Laenud kulla tagatisel
Kui te soovite taotleda laenu kulla tagatisel, peaksite ennekõike veenduma, et olete nõus laenumaksete maksmatajätmise korral oma kuldesemetest loobuma. Nimelt väljastatakse laenud kulla tagatisel selliselt, et laenukohustuste mittetäitmise korral jäävad teie kuldesemed laenuandjale.
Juhul, kui te pole päris kindlad, millised laenud on parimad, toome välja mõned populaarsed laenude võrdluse portaalid, kust saate võrrelda erinevaid pakutavaid laenutooteid ning leida endale optimaalseim lahendus laenu võtmiseks, olgu see siis kulla tagatisel või mitte.
Tasub ka väljatoomist, et arvatavasti on targem võtta laenu kulla tagatisel, kuna sellisel juhul ei kaasne riske (v.a. kuldesemetest ilma jäämine) juhul, kui teil peaksid makseraskused tekkima.
Alternatiivselt tagatiseta laenud
Laene pakutakse tänapäeval igale maitsele ning peaaegu igaks elujuhtumiks. Tuntuimad laenud on kiirlaenud, väikelaenud ehk tarbimislaenud, autolaenud, kodulaenud ning ärilaenud. Laenude tüüpe määratletakse olenevalt nende sihtotstarbest.
Ühed populaarseimad laenud on väikelaenud, mida pakuvad pea kõik suuremad laenuandjad, nii väiksemad laenufirmad, kui ka suurpangad.
Kui te soovite leida parima pakkumise, siis vaadake erinevaid pakutavaid väikelaene kodulehelt Väikelaen.ee või vaadake kokkuvõtet Laen24 konkureerivalt veebisaidilt.
Lisaks väikelaenudele on populaarsed ka erinevad kiirlaenud, kuid nende puhul tasub kindlasti meeles pidada, et need on mõeldud „kiirelt saadud ning kiirelt tagasi maksmiseks” ehk juhul, kui võtate kiirlaenu pikema ajaperioodi jaoks, võib see üsna kulukaks osutuda.
Lisaks eelpoolnimetatud kodulehtedele võite võrrelda laene ka Laenukompass.ee kodulehelt. Kui soovite laenu saada parimatel tingimustel, tasub võrrelda paljusid erinevaid laenupakkumisi, et leida teie sihtotstarbele ning maksevõimekusele vastav laenutoode.
Kindlasti tasub võtta pakkumised mitmelt laenufirmalt ning võrrelda neid omakorda laenude tingimustega, mida pakuvad teile erinevad lombardid ning pandimajad (kulla tagatisel).
Laen kulla tagatisel pandimajast
Enamus pandimajadest pakuvad laenu kulla tagatisel. Paljudel juhtudel antakse laenu kuni 70% kuldeseme väärtusest, kuid pakkumised võivad erinevates pandimajades erineda.
On ka pandimaju, kes pakuvad teie kuldesemete hindamist posti teel. See tähendab, et võite neile saata oma kuldesemed posti teel ning nad hindavad teie kuldesemed selliselt, et te ei pea isegi kodust lahkuma.
Ennem, kui võtate mistahes laenu, kaaluge, kas saaksite ehk sama summa mõnelt pereliikmelt või tuttavalt, seeläbi saab enamasti laenu parematel tingimustel kui pandimajast või laenufirmadest. Kui te olete sellegipoolest otsustanud oma kuldesemed laenu tagatiseks anda veenduge, et võtate pakkumised mitmest kohast.