Skip to content

Milline väärismetall on kuld?

Kuld on olemuselt haruldane ning loomulikult väärtuslik. Lisaks sellele, et kuld on ka üldiselt tuntud, on ta mänginud minevikus ka suuremat rolli. Kuld on olnud kasutusel nii rahana (mündid, rahavarude tagatis), kui ka erinevate ehete valmistamiseks, samuti kasutatakse kulda tänapäevalgi erinevate tehnoloogiavidinate (elektroonika) sees.

Kuld ise on plastne- ning pehme väärismetall ning samuti on kuld tuntud sellepoolest, et temast saab teha väga õhukesi kihte eraldiseisvat materjali. Lisaks sellele, et kullast tehakse erinevaid ehteid, kasutatakse kulda ka näiteks hambaproteeside valmistamiseks või erinevaid kullast tehtud sulameid muude materjalide rikastamiseks.

Kindlasti olete kuulnud ka sellisest protsessist nagu kuldamine, kus võetakse mingisugune ese, mis kaetakse õrna kihi kullaga. Selline tegevus annab esemele ilusa kulla värvi, mis teeb selle väärtuslikumaks ning samuti esinduslikumaks.

Kulla omadused

Kuld (Au) on keemiline element, on väärtuslik metall, mis kuulub elementide perioodilisuse tabeli rühma 11 (Ib), 6. perioodi. See on tihe, läikiv kollane metall. Kulda on läbi ajaloo olnud väga hinnatud mitmete omaduste tõttu. Seda leidub looduses tavaliselt suhteliselt puhtal kujul, see on ahvatlev värvi ja heleduse poolest, vastupidav kuni virtuaalse hävimatuseni ja väga paindlik. Kuna kulda on hinnatud juba iidsetest aegadest, on selle ajalugu võrreldamatu ühegi teise metalli omaga.

Üks tihedamaid metalle on kuld. See on hea soojus- ja elektrijuht. See on ka kõigist elementidest kõige pehmem ja plastilisem.

Üks esimesi metalle, mis inimeste tähelepanu köitis, oli kuld, kuna see on esteetiliselt ilus, kasutatav ning ei tuhmu ega korrodeeru. Vana-Egiptuse, Minose, Assüüria ja Etruski käsitöölised jätsid maha keerukaid kullast kunstiteoseid, millest paljud on siiani peaaegu puutumatus seisukorras. Kuld on endiselt väga eelistatud materjal ehete ja muude kaunite esemete valmistamiseks.

Kulla kasutusalad

Enamikku kaevandatud kullast hoitakse väärismetallikangidena. Kuid seda kasutatakse laialdaselt ka ehetes, kas puhtal kujul või sulamina. Mõiste “karaat” näitab sulamis sisalduva kulla kogust. 24-karaadine on puhas kuld, kuid see on väga pehme. Tavaliselt kasutatakse 18- ja 14-karaadiseid kullasulameid, kuna need on vastupidavamad.

Metalli kasutatakse ka müntide jaoks ja seda on mõne riigi rahasüsteemide standardina kasutatud.

Kulla saab peksta väga õhukesteks lehtedeks (kuldleht), mida kasutatakse kunstis, kaunistuseks ja arhitektuurilise kaunistusena. Galvaniseerimisega saab katta teist metalli väga õhukese kullakihiga. Seda kasutatakse kellade hammasrataste, jäsemete kunstliigeste, odavate ehete ja elektripistikute puhul. See sobib ideaalselt elektriliste vaskkomponentide kaitsmiseks, kuna juhib hästi elektrit ja ei korrodeeru (mis katkestaks kontakti). Arvutikiipide sees kasutatakse vooluringide tootmiseks õhukesi kuldtraate.

Hambaarstid kasutavad mõnikord täidistes kullasulameid ja mõne artriidi korral kasutatakse kullaühendit.

Kulla nanoosakesi kasutatakse üha enam tööstuslike katalüsaatoritena. Vinüülatsetaat, mida kasutatakse PVA (liimi, värvi ja vaigu jaoks) valmistamiseks, valmistatakse kuldkatalüsaatori abil.

Milliseid kuldehteid valmistatakse?

Kuna kuld ise on üsna pehme, valmistatakse peamiselt kuldehteid koos teiste metallidega. Välja näeb see selliselt, et kuld sulatatakse kokku näiteks Roodiumi, Pallaadiumi või Plaatinaga, mida kutsutakse sulamiks. Lisades kullale ühte, või kõiki neid materjale saab kuld osa nende omadustest (värvus, tugevus jne), misläbi on valmistatud ehted robustsemad ning vastupidavamad.

Levinuimad kuldehted on:

  • Kuldsõrmused
  • Kuldkõrvarõngad
  • Kuldketid
  • Kuldripatsid
  • Kuldkäevõrud
  • Kuldkaelaketid
  • Kullatud käekellad
  • jpt.

Kuldehete müük

Kuldehteid müüakse paljudes erinevates e-poodides, aga on ka füüsilisi poode, kus pakutakse laia valikut erinevaid kuldehteid. Valides endale sobivaid kuldehteid on alati mõistlikum minna poodi kohapeale, kus saate kohe endale meeldivaid ehteid proovida ning lähemalt vaadata.

Kulla hind reaalajas

Kulla hind on püsinud stabiilne pikki aastaid ning kuld säilitanud oma väärtuse ka mitmete viimaste kriiside jooksul. Kui te soovite teada, kui palju on teie kuld väärt, peaksite laskma oma kuldesemed hindama. Kui te soovite teada kulla hinda, saate vaadata praegust maailmaturu hinda vajutades siia.

Vaadake kindlasti ka meie teisi postitusi teemal kuld ning väärismetallid. Anname endast alati parima, et pakkuda teile objektiivset ning kasulikku informatsiooni erienvatest väärismetallidest ning kuldsõrmuseid puudutavatest teemadest.

Exit mobile version