Pallaadiumi keemilised omadused
Pallaadium (Pd) on keemiline element, perioodilisuse tabeli rühmade 8–10 (VIIIb), perioodide 5 ja 6 plaatinametallide kõige vähem tihe ja madalaima sulamistemperatuuriga, kasutatakse eriti katalüsaatorina (aine, mis kiirendab keemilist reaktsioonid ilma nende tooteid muutmata) ja sulamites.
Pallaadium on väärismetall mis kuulub plaatina metallide alla ning on keemiliselt väheaktiivne. Pallaadium on hõbevalge väärismetall, mis on välimuselt plaatinaga väga sarnane. Võrreldes teiste plaatinametallidega on Pallaadium väiksema tihedusega, pehme ning metall millest on kerge näiteks ehteid vormida. Kui pallaadiumi karastada, muutub see kõvemaks ning tugevamaks.
Pallaadiumi kasutusalad
Väärishall-valge metall pallaadium on äärmiselt plastiline ja kergesti töödeldav. Pallaadium atmosfääri tavatemperatuuril ei tuhmu. Seega on pallaadium ja selle sulamid plaatina asendajad ehetes ja elektrikontaktides; pekstud lehte kasutatakse dekoratiivsetel eesmärkidel. Suhteliselt väikesed kullaga legeeritud pallaadiumikogused annavad parima valge kulla. Pallaadiumi kasutatakse ka hambasulamites. Pallaadiumi kasutatakse peamiselt autode katalüüsmuundurites (sageli koos roodiumiga); pallaadium toimib katalüsaatorina saastavate süsivesinike, süsinikmonooksiidi ja lämmastikoksiidi muundamiseks heitgaasis veeks, süsinikdioksiidiks ja lämmastikuks. Trükiahela komponentides on kasutatud pallaadiumkatteid, mis on sadestatud või keemiliselt kaetud, ja pallaadiumi kasutatakse ka mitmekihilistes keraamilistes kondensaatorites.
Pallaadium on levinud eelkõige autotööstuses, kus sellest valmistatakse näiteks katalüsaatoreid mida kasutatakse heitgaaside puhastamise protsessides. Tänu selle katalüütilistele omadustele on pallaadium võimeline muutma ohtlikud heitgaasid nagu lämmastikdioksiid, vingugaas ja süsivesinikud ohututeks gaasideks (süsinikdioksiid, lämmastik ja veeaur).
Lisaks autotööstusele kasutatakse pallaadiumi palju ka elektroonikatööstuses, kus see leiab tee erinevate väiksemate komponentide sisse.
Pallaadiumi ajalugu
Pallaadiumiehted saavutasid populaarsuse II maailmasõja ajal, kui plaatinast sai strateegiline metall ja II maailmasõja ajal seda kasutati ainult sõjaliseks kasutamiseks. Plaatina medalite perekonda rühmitatud erakordse kvaliteediga pallaadiumsõrmused ja ehted sisaldavad tavaliselt 95% pallaadiumi ja 5% ruteeniumi ning seda nimetatakse 950 pallaadiumiks.
Pallaadium ja valge kuld
Suuruse ja kuju põhjal kaaluvad 14k valgest kullast sõrmused ja pallaadiumirõngad praktiliselt sama palju. Pallaadiumisõrmused on valmistatud 95% puhtast pallaadiumist, samas kui 14k valgest kullast sõrmused on valmistatud ainult 58% puhtast kullast. Lisaks suuremale väärismetallisisaldusele tähendab see, et pallaadiumiehted on hüpoallergeensed. Valge kuld on valmistatud 42% ulatuses muudest metallidest, sealhulgas suurest kogusest niklist, mis põhjustab paljudel inimestel allergiat.
Kui looduslikult valge metalli olemasolu on oluline, on pallaadium õige tee. Pallaadium on loomulikult valge ja seda ei pea värvi andmiseks teise metalliga katma. Valge kuld seevastu on loomulikult kollast värvi, nii et valge väljanägemiseks tuleb see katta roodiumiga, samuti plaatinarühma metalliga. Kuld kaupleb ka praegu kõigi aegade kõrgeimal tasemel, nii et hoolimata väiksemast puhtusest on see siiski kallim kui pallaadiumiehted.
Palladium on Mohsi kõvaduse skaalal 4,75 10-st ja kuld on 2,5 (teemandid on 10). Mida kõvem miski on, seda vastupidavam see on. Mida vastupidavam on metall, seda kriimustuskindlam see on. Seetõttu on pallaadium kriimustuskindlam kui valge kuld.
Kui teile on olulised kõrge puhtus, looduslikult valge värvus, hüpoallergeensed omadused, hind ja vastupidavus, siis pallaadiumi või valge kullaga abielusõrmuse vahel valides on pallaadium õige valik.
Pallaadium vs plaatina
Peaaegu kõigis juveeliringkondades on plaatina metallide kuningas. plaatinast sõrmused on umbes 60–70% raskemad kui kuld- või pallaadiumsõrmused. See on palju vastupidavam kui kuld. Tänu ülemaailmsele nõudlusele plaatina järele on selle väärismetalli hind kõrgem kui kunagi varem, mistõttu on plaatinast abielusõrmused suurepärane investeering. Kui teie eelarve lubab, on plaatina endiselt kõige hinnatum ja kallim metallidest.
Teisest küljest pakub pallaadium palju plaatinaga sarnaseid soovitavaid omadusi palju madalama hinnaga. Nii plaatina kui ka pallaadiumi sõrmused on 95% puhtad. Mõlemad metallid on tõelised naturaalsed valged metallid, mis ei vaja katmist. Mõlemad metallid on hüpoallergeensed. Mõlemal metallil on kriimustuskindlus ligikaudu võrdne, pallaadium on tegelikult veidi kõrgem. Plaatina on kaalult raskem kui pallaadium ja metalli hinnatakse metalliturul kõrgemalt. Tänu oma püsivale valgele värvile, hüpoallergeensetele omadustele ja taskukohasele hinnale on naiste ja meeste pallaadiumsõrmused suurepärased plaatina abielusõrmuste alternatiivid. Kui teil on vaja kõiki pallaadiumi pakutavaid omadusi, kuid teil on vaja ka kõrgema siseväärtusega sõrmust, siis valige plaatina.
Pallaadiumi kasutamine ehetes
Valge kulla valmistamisel kasutatakse plaatina asemel just pallaadiumit ning seda juba 20. sajandi algusest. Eelkõige just tänu pallaadiumi valgele läikele, tänu millele pole vaja lisada pinnase katmiseks roodiumit. Just roodium on see metall, mida kasutatakse valge värvuse saamiseks kuldehete puhul.
Pallaadium on plaatinast õhukesem ning nagu kullagi puhul, saab pallaadiumist valmistada õhukesi kuni 100nm paksuseid lehti. Kuigi, pallaadium sobib hästi plaatina asenduseks, ei ole see siiski sama kvaliteetne kui plaatina, ehk rabedam ning reageerib tugevate hapetega paremini.
Investeeri pallaadiumisse
Nagu kulla ja hõbeda puhul, kaubeldakse rahvusvahelistel börsidel ka pallaadiumiga. Lisaks eelnevalt mainitule, saab pallaadiumit osta ka kangide, või müntide näol.
2000. aasta paiku oli komplikatsioone Venemaal toodetud pallaadiumi jõudmisega globaalsele turule poliitiliste probleemide tõttu ning seeläbi tekkinud paanika globaalsel turul põhjustas palaadiumi hinna järsu tõusu.
Kuna mitmed suurtootjad kartsid, et nende tootmine võib seeläbi kannatada, ostis näiteks Ford kõrge hinnaga suures koguses pallaadiumit ette ning peale paari kuud kukkus hind tagasi alla ning Ford teenis sellega miljard dollarit kahjumit. Tänaseks võrreldes 90ndatega on pallaadiumi globaalne nõudlus tõusnud vähemalt kahekordselt.